Slovenská metodika dichotickej stimulácie
Naša metodika dichotickej stimulácie (Špajdel, Jariabková, 2008) kombinuje neverbálne aj verbálne podnety: sekvencie tónov, environmentálne zvuky, slabiky a slová. Tento nástroj v psychologickej a neuropsychologickej diagnostike poskytuje dôležité dáta na:
zistenie možného poškodenia mozgu (screeningové vyšetrenie napr. po otrase mozgu),
presné hodnotenie miery narušenia sluchovo-percepčných funkcií,
stanovenie stupňa lateralizácie sluchových funkcií (tzn. metodika dokáže stanoviť hemisféru, ktorá je dominantná pri spracovaní reči, einvironmentálnych zvukov alebo hudby) .
Umožňuje hodnotiť neurologicky zdravých jedincov, ako aj pacientov s rôznymi typmi mozgových poškodení. Metodika dokáže poskytnúť dôležité informácie o rozsahu a povahe narušenia sluchového vnímania aj u pacientov, ktorí pri bežnej komunikácii žiadne ťažkosti neprejavujú. Vďaka tomu je značným prínosom v psychologickej a neuropsychologickej diagnostike, kde prispieva k včasnému rozpoznaniu ochorení mozgu a teda aj možnosti včasnej liečby a rehabilitácie.
Metodika sa (po dôkladnom overení validity a reliability v rámci výskumných štúdií) etablovala v klinickom prostredí, čomu výrazným spôsobom pomohla monografia „Dichotická stimulácia v psychologickej diagnostike“ (Špajdel, 2020), ktorá slúži ako príručka pre odborníkov pri implementácii metodiky do klinickej praxe.
Naša metodika sa využíva v rôznych psychologických pracoviskách na Slovensku i v Českej republike. Používatelia oceňujú najmä jednoduchú administráciu, ktorú možno realizovať na psychologickom pracovisku prostredníctvom stereoslúchadiel napojených na bežne dostupné zariadenia (mp3 prehrávač, smartfón alebo notebook). Používatelia tiež vyzdvihujú vysokú diagnostickú citlivosť našej metodiky
Systematické používanie našej metodiky v Centre pre epilepsie (Praha, ČR)
V Centre pre epilepsie na Neurologickej klinike 2. LF UK a FN v Motole v Prahe sa naša metodika používa na neuropsychologické vyšetrenia pacientov s epilepsiou. Je súčasťou komplexného vyšetrenia pred epileptochirurgickými výkonmi. Metodika je prínosná aj pri diagnostike porúch sluchovej diskriminácie a hodnotení kognitívneho výkonu po chirurgických zákrokoch v temporálnych aj extratemporálnych oblastiach mozgu, ako aj pri monitorovaní úspešnosti neuropsychologickej rehabilitácie. Medzi hlavné prednosti metodiky v tomto prostredí patrí jej neinvazívnosť (oproti Wadovmu testu, ktorý vyžaduje injekčné podanie barbiturátu na sedáciu hemisfér) a schopnosť testovať vnímanie rečových aj nerečových podnetov. Tento prístup umožňuje vyšetriť pacientov v rôznych štádiách ochorenia a monitorovať zmeny po operáciách alebo pri progresii ochorenia.
Percentilové normy
Na hodnotenie výkonov slúžia percentilové normy pre vekové kategórie 9-12 rokov, 13-16 rokov a pre dospelých vo veku 18-50 rokov. Metodiku možno využiť aj pri práci s afatickými pacientami, ktorí môžu namiesto verbálnej odpovede používať obrázky, kde sú znázornené jednotlivé zvuky, stúpanie resp. klesanie melódie a pod.